Ako rozpoznať bradavicu a kurie oko? Je to to isté? Určite nejde o rovnaký prejav na koži. Laici si ich často mýlia a veľmi často sú nesprávne „hádzané do jedného vreca“.

Rozlíšiť ich od seba musí pedikér alebo podológ. Presná diagnostika patrí do rúk lekára-dermatológa. Rozdiel je pre pedikérske remeslo zásadný, nie vždy však môže pomôcť. A prečo nemôže pedikér vyrezávať čokoľvek? Pretože medzi kurím okom a bradavicou je zásadný rozdiel, a to v pôvode prejavu.

Bradavica

Je ochorenie spôsobené vplyvom patogénu na ľudské telo. Patogén je vírus HPV (human papillomavirus), s rôznymi podkmeňmi. Podľa toho, ktorý z nich na organizmus zaútočil, sa bradavica prejaví. Najčastejšie spôsobuje len estetický problém. Ak sa vírus dostane do tela, vytvára „karfiolovité“ útvary. Spočiatku má bradavica farbu okolitej kože, keď je však na chodidle a stále na ňu stúpame, prechádza z vrchných častí pokožky do hlbších vrstiev kože, narazí na cievny systém človeka a napojí sa na výživu“. Vtedy získava čierne alebo červené bodky, nesprávne považované za korene bradavice.

Bradavica na chodidle, nazývaná tiež plantárna, je uložená hlboko v koži a môže byť veľmi bolestivá. Nemá jadro a má nepravidelný okraj, je akoby vpadnutá. Môže sa vyskytovať samostatne, alebo ich je viac na jednom mieste. Infekcia sa prenáša dotykom s poranenou bradavicou, či šliapnutím na dlážku vo vlhkom prostredí, kde bol predtým infikovaný človek. V pedikúre sa bradavice neošetrujú, lieči a odstraňuje ich lekár.

Kurie oko

Ide o tzv. hyperkeratotický prejav, ktorého podstatou je zmnoženie alebo tiež zhrubnutie kože. Vyskytuje sa na rôznych miestach na chodidle, najčastejšie pod kĺbmi prstov, medzi kosťami chodidla v oblasti špičky alebo v miestach medzi prstami.

Kurie oko má mechanický pôvod. Vzniká v miestach, kde na chodidlo tlačí najväčšia váha tela, alebo tam, kde je najväčšia ortopedická porucha (padnutie priečnej klenby, tj.klenby pod prstami, prípadne medzi prstami- úzka obuv).

Odstraňovanie kurieho oka patrí do rúk pedikéra. Zvyčajne je veľmi bolestivé, ale nemusí nutne byť. Úplné a „doživotné“ odstránenie kurieho oka nespočíva v tom, ako hlboko pedikér kurie oko vyreže. Podstata je v odstránení príčiny, teda tlaku na chodidle, ktorý ho spôsobil. Ak sa vám vytvárajú bolestivé kurie oká, treba pátrať po zmenách, ktoré sa dejú na chodidlách.

Ošetrenie kurieho oka uľahčí chôdzu. Avšak jednorazové vyrezanie nie je celkom reálne. Na pedikúru treba chodiť pravidelne alebo  navštíviť ortopéda, ktorý predpíše vložky do topánky. Ak sa vložky nezmestia do topánok, prípadne keď na vložku stúpite a vidíte, že noha ju zakryla  celú, topánka je úzka a potrebujete širšiu, často celkovo väčšiu obuv.

Ako sa mám chrániť pred bradavicami?

Ak už máte bradavicu, je dôležité, aby ste dodržiavali zásady prevencie prenosu infekcie: používajte iba vlastný uterák a v bazénoch vhodnú obuv. Najideálnejšie je, ak nepôjdete do verejných bazénov, pretože ste chorá. Ak ste si už bradavicu vyliečili, čiže ste už v minulosti boli infikovaná, mali by ste po návšteve kúpalísk, spŕch či sáun vždy použiť na chodidlá špeciálny virusinaktivačný sprej a dodržiavať zásady hygieny. To zabráni opätovnému uhniezdeniu sa vírusu bradavice, keďže tento typ ochorenia sa veľmi často vracia.